Jak wyprać i wyczyścić tapicerkę w aucie? Prosto i skutecznie!

Podczas codziennej eksploatacji samochodu, pozostawiamy w nim zanieczyszczenia, które zbierają się i stają się niezwykle trudne do usunięcia. Najwięcej problemu stwarza tapicerka. Jest ona narażona na przyjmowanie brudu, a jego usuwanie nie należy do najłatwiejszych czynności. Pranie tapicerki samochodowej napotyka wiele trudności. To przede wszystkim kłopot z jej suszeniem. Czynność ta wymaga bowiem zostawienia otwartego auta na kilka godzin, do tego, na zewnątrz musi dopisywać pogoda.

Czym wyczyścić i wyprać tapicerkę samochodową?

Czyszczenie tapicerki samochodowej obłożone jest wieloma trudnościami. Najwięcej kłopotu stwarza uzyskanie możliwości wyschnięcia czyszczonej powierzchni. Samochód musi bowiem stać z szeroko otwartymi drzwiami przez kilku godzin na powietrzu. Wymaga to także odpowiedniej pogody.

Szczególnie uciążliwe jest pranie tapicerki zimą. Cząsteczki wody pozostające na powierzchni materiału mogą bowiem zamarzać w wyniku działania mroźnej atmosfery. Takie warunki praktycznie wykluczają możliwość samodzielnego wyprania tapicerki zimą przy zastosowaniu tradycyjnych środków czyszczących.

Wiele osób chcąc odnowić swoją tapicerkę w samochodzie, usunąć z niej zabrudzenia i kurz, stawia na starodawne metody, które zakładają ręczne szorowanie obić przy pomocy szmatki nasączonej jakimś środkiem czyszczącym.

W niektórych przypadkach usunięcie plam w ten sposób jest rzeczywiście możliwe, jednak w zdecydowanej większości takich sytuacji, brud jedynie jeszcze bardziej wciera się w strukturę materiału, a jego powierzchnia ściera się, zyskując nieprzyjemne i nieestetyczne ślady tarcia.

Czyszczenie tapicerki samochodowej żeby było skuteczne wymaga zastosowania bezpiecznego sprzętu, który wykazuje dużą skuteczność, jest łatwy w użyciu i jednocześnie bezpieczny dla struktury materiału, który będzie czyszczony.

Jak wyprać tapicerkę samochodową?

jak uprać tapicerkę samochodowąIdealny do zastosowania będzie samochodowy odkurzacz piorący. Zastosowanie takiego urządzenia umożliwia przeprowadzenie procesu czyszczenia nawet zimą, a to dlatego, że nie zostawia on mokrych plam, zatem nie zachodzi konieczność długotrwałego suszenia materiału.

Odkurzacz piorący do auta to specjalne urządzenie, które łączy w sobie dwie funkcje.

Pierwszą jest pranie tapicerki, które wykazuje olbrzymią skuteczność i jest w stanie pokonać nawet wyjątkowo uporczywe plamy i zanieczyszczenia. Odkurzacz piorący wyposażony jest w zbiornik, w którym znajduje się woda zmieszana ze specjalnym detergentem chemicznym, który stanowi środek piorący. Woda wyrzucana jest przez specjalną dyszę na powierzchnię, która ma zostać poddana czyszczeniu. Dzieje się to przy wykorzystaniu dużego ciśnienia, co sprawia, że strumień wody wraz z detergentem uderza w zabrudzenia z olbrzymią siłą, tworząc jednocześnie pianę. Piana z detergentu wraz z wodą przyczynia się do rozbicia cząsteczek brudu oraz ich odpadnięcia. W ten sposób od powierzchni materiału odrywane są zanieczyszczenia.

Druga funkcja, jaką spełnia samochodowy odkurzacz piorący, jest ściśle związana z tradycyjnym wykorzystaniem urządzeń odkurzających. Dysza dzięki turbinie ssącej, z olbrzymią siłą zasysa wszystko, co napotka na powierzchni. Odkurzanie jednak znacznie wykracza tu poza zamiar wciągnięcia kurzu. Dysza zasysa również wylaną wcześniej na powierzchnię wodę z detergentem oraz zanieczyszczeniami, które zostały oderwane od materiału. Dzięki zastosowaniu odkurzacza piorącego, zyskujemy nie tylko czystą tapicerkę, której kolorystyka zostanie ożywiona i będzie zachwycała dawnym blaskiem świeżości, ale także w wysokim stopniu pozbędziemy się wszelkich alergenów, które nagromadziły się w materiale.

Jakie odkurzacze do prania tapicerki warto wybrać?

Jeżeli zamierzamy skutecznie i w zadowalającym stopniu wyczyścić tapicerkę, powinniśmy zrezygnować ze stosowania tradycyjnych urządzeń odkurzających i postawić jedynie na najwyższej jakości odkurzacze piorące. Wykazują one olbrzymią skuteczność w zarówno praniu zanieczyszczeń, jak i wciąganiu kurzu, paprochów czy np. sierści.

Działanie na dwóch polach przekłada się na najwyższą jakość sprzątania obić tapicerskich. Na rynku istnieje wiele produktów, które w bardzo dobrym stopniu sprawdzą się do prania i odkurzania wnętrza samochodu.

Jednym z nich jest niezawodna maszyna Bissell Big Green 48F3ER. Jest ona przeznaczona do stosowania na dywanach oraz obiciach tapicerskich. Zachwyca wyjątkową sprawnością prania i usuwania trudnych plam, w tym także tłustych. Jest to możliwe dzięki potężnej mocy, jaką urządzenie może się pochwalić. Moc robocza bowiem tego odkurzacza wynosi aż 1400 W.

Taką samą wartość przedstawia siła turbiny ssącej, która odpowiada za odkurzanie. Urządzenie jest wyjątkowo wygodne do prania tapicerki samochodowej ze względu na zastosowanie długiego węża o specjalnym przeznaczeniu prania tapicerki. Jego wielkość wynosi 2,8 metra.

Dodatkowo, producent załączył specjalną ssawkę przystosowaną do pracy właśnie z obiciami tapicerskimi. Powierzchnia ssawki jest szeroka, co umożliwia szybkie i sprawne wykonywanie pracy. Wynosi ona aż 26 cm. Rozkładane ramię umożliwia dostosowanie wymiarów odkurzacza do jego operatora, co sprawia, że pranie i odkurzanie jest wyjątkowo wygodne.

Dokonując wyboru odkurzacza piorącego, którego zadaniem będzie czyszczenie tapicerki samochodowej, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim moc odkurzacza i turbiny ssącej, pojemność zbiorników (na wodę czystą oraz tą z zabrudzeniami), od których zależy maksymalna długość pracy bez konieczności dolewania/wylewania wody oraz czy wąż i ssawka jest przystosowana właśnie do pracy z tapicerką.

Jeżeli chcemy sami przeprowadzić proces czyszczenia, a nie posiadamy odkurzacza piorącego i nie chcemy dokonywać takiej inwestycji finansowej, możemy skorzystać z wypożyczalni odkurzaczy piorących.

Wynajmij odkurzacz piorący

Jak prać fotele samochodowe?

Zanim zabierzemy się do przywracania świeżości wnętrzu naszego pojazdu, powinniśmy zaznajomić się z zasadami dotyczącymi tego, jak prać fotele samochodowe oraz kanapę tylną. Prace powinniśmy rozpocząć od solidnego odkurzenia tapicerki.

Tutaj ważna jest siła turbiny ssącej. Im większą wartość będzie ona wykazywała, tym bardziej sprawne okaże się wciąganie zanieczyszczeń.

Chodzi tu przede wszystkim o usunięcie kurzu, paprochów, sierści, która wplata się we włókna tapicerki, okruszków jedzenia i innych drobnych elementów. Niewykonanie tego etapu przyczyni się do wgniatania cząsteczek tych zanieczyszczeń w głąb materiału podczas dokonywania procesu prania.

Ważne jest zatem, żeby wszystkie sypkie czy luźne elementy składające się na zanieczyszczenia, zostały usunięte zanim na powierzchnię tapicerki naniesiemy wodę z detergentem. Dokładne odkurzenie zminimalizuje także ryzyko powstawania nieestetycznych zacieków.

Druga zasada dotyczy kompleksowego czyszczenia. Nie wchodzi w grę miejscowe usuwanie plam. Jeżeli zabrudzenia pojawiły się w niektórych miejscach, będziemy musieli uprać całą tapicerkę. Punktowa próba usuwania brudu doprowadzi bowiem do brzydkich różnic w kolorach.

Pranie przyczyni się do usunięcia wszelkich paprochów i cząsteczek zanieczyszczeń, a tym samym czyszczona powierzchnia odzyska swoją dawną, żywą kolorystykę. Jeżeli czyszczenie będzie punktowe, w miejscach niepoddanych czyszczeniu powstaną ciemniejsze zabarwienia. Kiedy przygotujemy już tapicerkę, czyli dokładnie ją odkurzymy, możemy przystąpić do pracy z odkurzaczem piorącym.

Pranie tapicerki w aucie

Zostało już powiedziane, że pranie tapicerki najlepiej przeprowadzać przy pomocy profesjonalnego odkurzacza piorącego, specjalnie zaprojektowanego do czyszczenia obić tapicerskich. Nie zostawia on mokrych plam, a delikatne zawilgocenie szybko wyschnie.

Cechuje się on także niezwykłą skutecznością, a także jest bezpieczny dla tapicerki. Pracy możemy dokonywać sami, w zaciszu naszego garażu lub na działce.

Możemy skorzystać także z usług specjalnej myjni samochodowej, która oferuje usługi czyszczenia tapicerki z wykorzystaniem takich urządzeń.

Zobacz firmy oferujące pranie tapicerki samochodowej

Źródło: https://czyszczacamaszyna.pl/

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 - opinie, średnia opinia: 3,71 z 5)
Loading...